Day Three: The Paradox European Fine Art Biennial Forum Art Future / Future Signs 2019 Riga

Pre-final Program

September 11

September 12

September 13

09.00 – 09.30 Arrival and Eight Pieces of Brocade (BaDuanJin) 
09.30 – 10.30 Helena Demakova 

Strand A Panel 4 (K2)
11.00 – 11.30 Ana Garcia Lopez “Artistic Research in Contemporary Art and Heritage: Artist Residencies”
11.30 – 12.00 Ewelina Twardoch – Ras “Medical images of the body. Biometric data in the post-media artistic projects”
12.00 – 12.30 Jessica Capra “What you need to develp your carrer: The Artist & the Others” (Skype)

Strand B Panel 5 (Room 10)
11.00 – 11.30 Carl Rowe
11.30 – 12.00 Stephanie James
12.00 – 12.30 Amy Walsh and Barbara Knezevic

Strand C Workshop 8 (Hall 1)
11.00 – 12.00 Jumoke McDuffie-Thurmond

Students Projects (Hall 1)
12.30 – 14.30 Performance. Sirkku Ketola “A Body Called Paula” (Finland/ Belgium)

12.30 – 14.00 Lunch / Free time

Strand A Panel 6 (K2)
14.00 – 14.30 Henry Rogers 
14.30 – 15.00 Marie Brenneis
15.00 – 15.30 Gina Wall “Photographic Futures: teaching the image as diffracted, polytemporal array”

Strand B Workshop 9 (Room 10)
14.30 – 15.30 Martin Newth & Pawel Mendrek 

Strand C Workshop 10 (Hall 1)
14.30 – 15.30 Elena Cologni 

Strand A Panel 7 (K2)
16.00 – 16.30 Ben Geonghean ”Disruption – Social Media – Art Education”
16.30 – 17.00 Eva Kekou “Back to the future: creating new u-topiaS”
17.00 – 17.30 Michael Minnis

Strand B Panel 8 (Room 10)
16.00 – 16.30 Daniel Spati “Transcultural Collaboration”
16.30 – 17.00 Philip Napier “Studio +”
17.00 – 17.30 Tim Smith 
17.30 – 18.00 Jules Rochielle

Strand C Panel 9 (Room 16)
15.30 – 16.00 Maret Rossi “Finding Our “Whey”:How the Microbiome is Transcending the Nature/Culture Divide”
16.00 – 16.30 Niga Sayyed “Who is she?”

Strand C Workshop 11 (Hall 1)
17.00 – 17.30 Elena Cologni “On Care, and Finding the Cur(v)e. A Geography of Difference Trough Caring”
17.30 – 18.00 Catherine Dormor “Entanglement: Building Community”

September 14